Metoda plastrowania wspomagająca terapię znana jest na świecie od ponad 30 lat. Pomysł zastosowania specjalnie wykonanych plastrów w leczeniu kontuzji, wspomaganiu gojenia się blizn, obrzęków, terapii bólu zrodził się w Japonii. Człowiekiem, którego można określić jako ojca Kinesiology tapingu jest dr Kenzo Kase.

Przez pierwsze lata wspomagano plastrami głównie leczenie kontuzji sportowców oraz terapię pacjentów z problemami reumatologicznymi.

Dzisiaj metoda ta znana jest na całym świecie i znajduje szerokie zastosowanie w rehabilitacji w wielu krajach.

Sam plaster lub jak kto woli taśma składa się w 100% z delikatnych bawełnianych włókien, pokryta jest specjalnym medycznym klejem akrylowym, nie zawiera lateksu, jest hipoalergiczna, a także jest wodoodporna (plaster nasiąka wodą, ale nie odrywa się od ciała pod wpływem wody). Ponadto taśma nie ogranicza zakresu ruchów, można ją nosić wiele dni na ciele, ma rozciągliwość porównywalną do ludzkiej skóry.

Kinesiology tape działa poprzez unoszenie skóry, a pod miejscem unoszenia jej tworzy warunki do lepszego ukrwienia mięśnia, wpływa na położenie powięzi mięśnia, ukrwienie danego regionu ciała oraz na przepływ limfy w naczyniach limfatycznych.

Fizjoterapeuta dzięki znajomości takich nauk jak anatomia, biomechanika czy fizjologia jest w stanie odpowiednio zaaplikować plaster poprzez co jest w stanie wydłużyć lecznicze działanie terapii.

Metoda ta ma na celu wspomaganie naturalnych procesów gojenia, jednocześnie zapewniając wsparcie i stabilność mięśni i stawów.

Kiedy można zastosować metodę Kinesiology Tapingu?

Polecam ją przede wszystkim jeśli borykasz się z:

– bólami różnego rodzaju (mięśniowe, stawowe, więzadłowe itd.)

– przemęczeniem mięśni, są one nadmiernie napięte lub bardzo intensywnie eksploatowane np. w wyniku uprawiania sportu

– kontuzjami (odniesionymi nie tylko w wyniku uprawiania sportu)

– często dolegają Ci skurcze mięśni

– na Twoim ciele pojawiają się rozstępy lub posiadasz bliznę

Dzięki szerokiej gamie możliwości zastosowania plastrów Kinesiology Tape doskonale metoda ta odnajduje się zarówno w warunkach klinicznych jak i w sporcie.

Na koniec kilka ciekawostek o plastrowaniu dynamicznym:

– taśmy znajdują nie tylko zastosowanie u człowieka, zwierzęta również są oklejane (w szczególności konie wyścigowe)

– taśmy można stosować cały czas (w przypadku niektórych turniejów sportowych sportowcy mają przez cały czas trwania oklejony konkretny staw lub mięsień)

– prawdopodobnie pierwszą profesjonalną drużyną sportową, w której wszyscy zawodnicy używali tej metody była reprezentacja Japonii w piłce siatkowej w 1989 roku

– metoda ta oficjalnie zawitała do Europy w 1996 roku

– rozciągliwość plastra wynosi od 130% do 140%, czyli jest podobna do rozciągliwości ludzkiej skóry

Jeśli nigdy nie próbowałeś terapii wspomaganej taśmami to najlepszą zachętą, aby raz ją wypróbować są setki czołowych sportowców z całego świata, którzy ufają fizjoterapeutom i chętnie korzystają z tej metody. Może i Ty przekonasz się na własnej skórze jak to pomaga? (PB)

✰✰✰✰✰ Dobry fizjoterapeuta Wrocław – dziękujemy za zaufanie!