Sport od wieków ulega ciągłej ewolucji, powstają nowe dyscypliny, a te istniejące cały czas podlegają przemianom. W związku z tym stałemu doskonaleniu podlegają również metody treningowe oraz sposoby efektywnej odnowy biologicznej, które dały podwaliny mi .in. pod ideę powstania specjalnego rodzaju masażu. Masaż ten stosowany jest u profesjonalnych sportowców oraz zaangażowanych w realizację swoich pasji amatorów.
Masaż sportowy bo o nim mowa nie stosuje się tylko i wyłącznie po wysiłku fizycznym, aby wspomóc procesy odnawiająco-restytucyjne organizmu. Ma on również zastosowanie w cyklu treningowym sportowców, zarówno w okresach przygotowawczym, startowym, jak i przejściowym.
W celu przedstawienia różnych możliwości wykorzystania masażu sportowego w treningu sportowców, należy podzielić go na podrodzaje. Możemy więc wyróżnić między innymi:
– masaż kondycyjny – stosowany głównie w okresie przejściowym, ale również w okresie przygotowawczym między jednostkami treningowymi. Największą korzyścią jaką odniesie sportowiec ze stosowania tego rodzaju zabiegów to utrzymanie optymalnej długości i elastyczności mięśni oraz ich ścięgien.
– masaż przedstartowy – ma na celu zmobilizowanie organizmu zawodnika do podjęcia bardzo zintensyfikowanego wysiłku fizycznego. Istnieje również odmiana tego masażu mająca na celu uspokojenie zbyt zdenerwowanego lub pobudzonego sportowca.
– masaż sportowy międzywysiłkowy – stosowany np. w przerwie meczu lub innej rywalizacji sportowej. Najważniejszą korzyścią będzie tutaj podtrzymanie optymalnego poziomu rozgrzania mięśni oraz zmobilizowanie do podjęcia ponownego bardzo intensywnego wysiłku fizycznego.
– masaż sportowy powysiłkowy – najbardziej znany, a jego celem jest szybsza regeneracja mięśni tuż po wysiłku. Skupia się w nim głównie na masowaniu partii mięśni szczególnie przeciążanych przez sportowca.
– masaż restytucyjno-odnawiający – stosowany po zakończeniu treningu sportowego oraz w dni przeznaczone na odnowę biologiczną. Przyspiesza przemianę materii oraz poprawia krążenie krwi. Stanowi również doskonałą profilaktykę przeciw kontuzjom.
Powyższe podrodzaje masażu sportowego można jeszcze bardziej rozdrobnić i wyodrębnić kolejne pomniejsze masaże. Dowodzi to tego, że próbując nadążyć za ewolucją sportu również tego rodzaju zabiegi ulegają stałym modyfikacjom. Wszystko po to by proces treningowy był jak najbardziej zoptymalizowany, a zawodnik osiągał coraz to lepsze wyniki.
W świecie sportu na poziomie światowym czy ekstraklasowym od dawna doceniana jest praca fizjoterapeuty. Jednakże usługi fizjoterapeutyczne śmiało wkraczają również do świata sportu amatorskiego, a spowodowane jest to również ciągłym podnoszeniem poprzeczki i śrubowaniem coraz to lepszych czasów/wyników przez sportowców amatorów.
Zawodowi sportowcy niejednokrotnie odbywający kilkanaście jednostek treningowych tygodniowo poszukują sposobów na szybsze pozbywanie się zmęczenia oraz środków pozwalających na uzyskanie lepszych wyników. Dlatego drużyny sportowe chętnie zatrudniają fizjoterapeutów, a organizatorzy zawodów sportowych dają możliwość skorzystania z masażu sportowcom amatorom w różnego rodzaju imprezach.
✰✰✰✰✰ Dobry fizjoterapeuta Wrocław – dziękujemy za zaufanie!
Zostaw komentarz