Urazy kolan wszelkiego rodzaju to bardzo nagminna przypadłość u sportowców spowodowana dużą dynamiką wykonywanych przez nich ruchów. Jednakże w okresie zimowym osoby nie aktywne fizyczne często również doznają tego typu kontuzji.
Łatwo zdać sobie sprawę jak ważne są sprawne stawy kolanowe w utrzymaniu dobrej jakości życia codziennego. Podwójnie przekona się o tym człowiek, któremu po raz pierwszy zdarzy się zmierzyć z wejściem/ zejściem ze schodów czy też przejściem dłuższego dystansu na świeżo po urazie kolana.
Jaki stan kolana tuż po urazie wymaga szybkiej interwencji lekarza?
Przede wszystkim:
– ograniczona ruchomość w stawie po urazie połączona z krwawym obrzękiem (sinym/ czerwonym)
– duży krwawy obrzęk z zachowaniem normalnej ruchomości
– niestabilność kolana
Inne niż powyższe objawy nie wykluczają konieczności konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pisząc inne objawy w szczególności trzeba mieć na uwadze:
– ruchomość w stawie jest zmniejszona tylko w małym stopniu (brak możliwości wykonania pełnego wyprostu)
– wysięk w stawie, który nie jest krwawy (bezbarwne powiększenie obrysu stawu kolanowego)
– ból kolana z zachowaniem ruchomości
– uczucie niepewności obciążając kontuzjowaną nogę
– uczucie przeskakiwania, trzaskania, chrobotania itp. w stawie
– ból który nie dokucza przy normalnych czynnościach, ale pojawiający się w trakcie lub po aktywności fizycznej
Najczęstszymi diagnozami otrzymanymi w gabinecie fizjoterapeutycznym lub lekarskim będą:
– naderwanie więzadeł krzyżowych
– naderwanie więzadła pobocznego/ przyśrodkowego
– uszkodzenie łąkotek
– skręcenie stawu kolanowego
– kolano skoczka
– stan zapalny jednej z kaletek stawu kolanowego
– naderwanie mięśni stabilizatorów stawu kolanowego
Warto pamiętać, że praktycznie po każdej operacji/ zabiegu na kolanie konieczna jest rehabilitacja, aby powrócić jak najszybciej do pełnej sprawności.
Często źle przeprowadzona rehabilitacja (ćwiczenia wykonywane po swojemu) lub zaniechanie fizjoterapii kolana w ogóle skutkuje poważnymi konsekwencjami w przyszłości. Brak pełnej ruchomości w stawie, niestabilność lub nawracające bóle bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, a z wiekiem najczęściej problemy ulegają nasileniu.
Zapamiętaj, że staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Specjaliście znając dokładnie anatomię i biomechanikę stawu oraz wiedzę na temat optymalnego przebiegu rehabilitacji dobiorą odpowiednie środki, aby wyleczyć Cię z Twoich dolegliwości. Dodatkowo zostanie zredukowane ryzyko ponownego wystąpienia urazu.
Jeśli nie jesteś pewien czy doznałeś poważnego urazu, pamiętaj że jest to zbyt ważny staw aby sprawę zbagatelizować. Zwykła konsultacja, a niekiedy zdjęcie RTG lub inne badanie obrazowe mogą zapobiec pogłębianiu się kontuzji, która początkowo wydawała się nieszkodliwa.
W zimowym okresie fizjoterapeuci bardzo często prowadzą ćwiczenia przygotowujące do sezonu narciarzy i snowboardzistów dzięki czemu ryzyko urazu ulega wyraźnemu zmniejszeniu… a jak dobrze wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć (PB)
✰✰✰✰✰ Dobry fizjoterapeuta Wrocław – dziękujemy za zaufanie!