Nieraz słyszałem jak ludzie łączyli terapię manualną z masażem. Nic bardziej błędnego!

Masaż z założenia jest oddziaływaniem na tkanki miękkie i mięśnie poprzez głaskanie, rozcieranie, ugniatanie itd.

Zabiegów masażu są setki jednak nigdy nie pracuje się na strukturach takich jak stawy. W zabiegach manualnej terapii doświadczony fizjoterapeuta potrafi być na tyle precyzyjnym, aby pracować na pojedynczym stawie nawet jeśli powierzchnie stawowe mają zaledwie po kilka milimetrów. Głównie podczas takiej rehabilitacji stosuje się techniki manipulacji oraz mobilizacji stawów. Jednak terapia manualna to również praca na mięśniach powierzchownych i głębokich, nerwach i ich korzeniach, powięziach i więzadłach, na tkankach miękkich ale w całkiem inny sposób jak podczas klasycznego masażu.

Terapię manualną zawsze poprzedza przeprowadzenie wywiadu oraz testy diagnostyczne. Jest to konieczne dla rozpoznania struktury odpowiedzialnej za nasz problem, określenia dokładnej lokalizacji tej struktury, rozpoznanie czy nie istnieją przeciwwskazania oraz dobrania najbardziej odpowiednich technik terapeutycznych.

Obydwa zabiegi są przeze mnie polecane, ponieważ obydwa są jednymi z najskuteczniejszych obecnie znanych podczas leczenia różnego rodzaju dolegliwości.

Dobry fizjoterapeuta jest w stanie z Państwa pomocą określić potrzeby i dobrać odpowiednią terapię. Często pacjent sam nie wie czy wybrany przez niego zabieg mu pomoże. Terapia manualna wydaje się być często najrozsądniejszym wyborem, a jednak fizjoterapeuta nalega na masaż i w konsekwencji okazuje się to bardziej trafnym wyborem i odwrotnie.

Prosimy zaufać naszemu doświadczeniu i umiejętnościom.

Nie zwlekajcie z rozpoczęciem terapii! Miłego dnia 🙂

✰✰✰✰✰ Dobry fizjoterapeuta Wrocław – dziękujemy za zaufanie!